Nasıl Yapılır?

Kısa Makyaj Teknikleri

Yüz kontürü ve aydınlatma nasıl yapılır?

İnsanlar anatomik olarak farklı yüz tiplerine sahiptirler. Yüz tiplerinin belirlenmesi ve belirlenen yüz tiplerine uygun kontürün yapılması, kusursuz bir makyajın temelini oluşturacaktır. Kontürleme yüzdeki istenmeyen bölgelerin(burun, elmacık kemiği, çene, alın vs) gölgede bırakılarak kapatılması için yapılan bir ışık-gölge/makyaj hilesidir.

Yüz kontürleme tekniği ile estetiksiz ve uğraşsız bir şekilde ideal yüz tipine kavuşmak söz konusudur. Yüz kontürünün ilk aşaması yüz tipini belirlemektir. Yüz tipi belirlendikten sonra uygun kontür tekniği uygulanır ve böylece ideal bir yüz tipine sahip olunur. Yüz tipi belirlemede izlenecek yol şu şekildedir:

Öncelike yüz düz bir şekilde tutulur ve yüzü kasmadan bir fotoğraf çekilir. Daha sonra bu fotoğrafta çene ucuna, çene çıkıntılarına, şakaklara ve alın tarafında saçların bitiş notlarına birer nokta koyulur. Daha sonra bu noktalar birleştirilerek çerçeve oluşturulur. Böylece yüz şeklinin şablonu oluşturulmuş olur. Yüz tipleri oval, üçgen, kare, uzun, ters üçgen, yuvarlak, kalp vs olarak çeşitlendirilir. Kendi oluşturduğunuz şablonu bu şekillerle karşılaştırarak yüz tipinizi kolayca tespit edilebilirsiniz.

*Oval yüz bunlardan en ideal kabul edilen yüz şeklidir. Yapılan kontürleme işleminin amacı da yüzün oval yüz şekline yaklaştırılmasını sağlamaktır.

*Yuvarlak yüz şekli için yapılacak kontürleme, yan kısımlardan dikey olarak yapılmalıdır.

*Kare yani köşeli yüz şekli için yapılacak kontürleme ise köşeli olan alın ve çene kısımlarına bronzer/koyu tonda kapatıcı sürerek arka plana atılmasıdır.

*Üçgen yüzde ise alın kenarlarına kontürleme yapmak yeterlidir.

*Ters üçgen yüzde, elmacık kemiklerinin altından başlanarak çene çıkıntısına kadar kontürleme yapılır.

*Uzun yüzde ise alındaki saç diplerinden başlanarak hafif bir kontürleme yapılır. Çene de ise uç kısma bronzer/koyu kapatıcı sürülür. Oval yüz en ideal yüz şekli olarak kabul edilir. Oval yüzde kontürleme yapmaya gerek kalmadan sadece alın ve göz altlarının aydınlatıcı ile aydınlatılması mükemmel bir görünüm için yeterli olacaktır. Kontür için kremsi yapıdaki Newmacy 15'li, Newmacy 10'lu ve Newmacy 20'li Kontür Paletinin yanı sıra 6'lı Toz Kontür Paletini kullanabilirsiniz. Aydınlatıcı olarak ten renginden bir iki ton açık olan bir aydınlatıcı tercih edilmelidir. Yüz kontürlemenin kolayca uygulanabilmesi için kontür/fondöten fırçası veya açılı bir fırça da kullanılabilir. Newmacy 10'lu fırça setinde aradağınız tüm fırçaları bulabilirsiniz.

Allık Nasıl Sürülür?

Şeftali, pembe, terracotta, bronz, toprak, natürel, kahve… Renk renk ve çeşitli tonlarda geniş bir yelpazeye yayılan allıklar, renkleri kadar sürülme teknikleriyle de önem kazanıyor. Makyajın en can alıcı kısımlarından biri de allık sürme aşamasıdır. Allık hem yüzün geneline renk ve canlılık veren; hem de elmacık kemiklerini vurgulayarak, yüze, yerine göre daha ince ve karakterli bir ifade veren makyaj emektarlarındandır. Her yüz şekline göre bir allık sürme biçimi vardır.

Allık sürmeyi seviyorsanız, cilt renginizi ve yüz tipinizi çok iyi tanımalısınız. Ten renginizle ve yüz kemiklerinizle uyumlu olmayan bir allık seçimi ve yanlış uygulanan sürme tekniği ile, olduğunuzdan çok daha kilolu, yaşlı, yorgun ve hatta gülünç bir ifadeye kavuşma riskiniz var. Dilerseniz allık sürme tekniklerine bir göz atalım. Allık nasıl sürülür sorusunun birbirinden farklı cevabı var. Bu cevapları belirleyen etken, sizin yüz şekliniz. Yüz şekli nasıl belirlenir kısmını yukarıda açıkladık inceleyiniz. Yuvarlak ve dolgun bir yüze mi, yoksa ince hatlı ve kemikli bir yüze mi sahipsiniz?

Elmacık kemikleriniz belirgin mi yoksa değil mi? Yüzünüzü daha dar yahut daha uzun mu göstermek istiyorsunuz? Doğru renk tonlarında, uygun bir fırçayla ve en uygun teknikle tatbik edilmiş allıklar, yüzünüzde mucizeler yaratacaktır. Pek çok yerde, allığı sürerken gülümsemeniz ve oluşan tepeciklere allığınızı uygulamanız söylenir. Bu, her ne kadar yanlış bir taktik olmasa da, her yüz tipinde doğru sonuçlar vereceği de söylenemez. Yüzünüz dolgun bir yapıya sahipse ve kemik sınırları belirgin değilse, bu teknikle daha da belirgin ve toplu bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Bu teknik daha çok kalp formlu ve şakakları belirgin, minyon yüzlere daha çok yakışır. Eğer yüzünüz köşeli, yuvarlak ve geniş hatlara sahipse, allık fırçanızın, elmacık kemiklerinin biraz daha alt sınırından geçmesi gerekir. Kontürleme ve gölgeleme tekniğiyle yüzünüz olduğundan daha ince ve kemik hatları daha belirgin hale gelecektir.

Yuvarlak yüz : Yanaklar ve genel olarak yüzün geniş olduğu bu tipte, fırçayı V çizecek şekilde uygulamalısınız. Bu şekilde yüzünüz daha uzun görünecektir.

Kare yüz : Kare alın, geniş elmacık kemikleri ve belirgin çene çizgisi, kare yüzlerin karakteristik özellikleridir. Kare çenenin etkisini yumuşatmak için, gözlerinizin merkezini bulun, elmacık kemiklerinizle nerede birleştiğine bakın ve allığı oraya uygulayın, daha sonra şakaklarınız yayın. Alın ve çenenize de yumuşak geçişler halinde az bir miktar allık uygulayın. Bu uygulama ile yüzünüzün kareliğini yumuşatmış olacaksınız.

Dikdörtgen yüz : Dikdörtgen yüzler, kare yüzün daha uzun halidir. Alın da en az çene çizgisi kadar geniştir. Elmacık kemiklerinize belirgin şekilde uygulayacağınız allığınızın, burun ucundan daha aşağı sınıra taşmamasına dikkat edin.

Oval yüz : En ideal yüz tipidir. Alın, çeneye göre daha geniştir. Elmacık kemikleri daha belirgin ve çene yapısı yumuşak hatlıdır. Bu yüz tipinde allığınızı, en çok göze çarpan kısma yani elmacık kemiklerine ve şakaklara uygulayın. Böylece, elmacık kemiklerinizi daha da çok vurgulamış olacaksınız.

Üçgen yüz : Bu yüz tipinde geniş bir alın yapısı ve dar bir çene kontürü vardır. Elmacık kemikleri ise hayli belirgindir. Fırçayı elmacık kemiklerinizden şakaklara doğru V şeklinde uygulayın. Kaş altından yüzün merkezine doğru da az miktarda allık uygulayın. Böylelikle yüz oranlamasında dengeyi de sağlamış olacaksınız. Allık sürmenin püf noktaları iyi bilindiği taktirde, makyajınız ve ifadeniz de kusursuz görünecektir.